باسکول چیست و آشنایی با انواع باسکول

باسکول چیست و آشنایی با انواع باسکول

باسکول چیست؟

 در جواب اینکه باسکول چیست، میتوان گفت به ترازویی که معمولا برای وزن های بیشتر از ۷۰ کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرد باسکول می گویند. همچنین از باسکول ها برای وزن کردن اجسام کوچک، از جمله انسان و حیوان، تا اجسام بزرگ شامل کامیون و بار آن ها، استفاده می شود. در واقع باسکول یک ترازو در ابعاد بزرگ است. باسکول ها اولین بار در کشور فرانسه برای وزن کردن دام ها و وسایل نقلیه به کار گرفته شدند. باسکول به معنی پل معلق است و ریشه فرانسوی دارد. باسکول به زبان فرانسوی Bascule Publique یا Poids Public است و در انگلیسی به معنای پل توزین یعنی Weighbridge

می باشد. هر باسکول از سه جزء تشکیل شده است: صفحه پلتفرم، لودسل( حسگرهای وزن) و نمایشگر وزن. در ادامه به شرح اجزاء باسکول می پردازیم.

باسکول-سنگی
باسکول-سنگی

اجزاء تشکیل دهنده

در این قسمت و در ادامه مبحث باسکول چیست، به توضیح اجزای تشکیل دهنده باسکول می پردازیم:

صفحه پلتفرم

صفحه پلتفرم، وسیله ای است که جسمی که قرار است توزین شود بر روی آن قرار می گیرد. در واقع صفحه پلتفرم، پل معلقی است که بر روی لودسل قرار دارد.

حسگرهای وزن یا لودسل

لودسل وظیفه دارد وزن جسم قرار گرفته بر روی صفحه پلتفرم را به صفحه نمایشگر وزن انتقال دهد. همچنین این حسگرها، به عنوان پایه های صفحه پلتفرم هم عمل می کنند.

نمایشگر وزن

به صفحه نمایشی که وزن اندازه گیری شده را به صورت عدد نشان می دهد، نمایشگر وزن می گویند.

باسکول دیجیتال
باسکول دیجیتال

انواع باسکول از نظر سیستم عملکرد

در این قسمت از مبحث باسکول چیست، به دسته بندی باسکول ها از نظر نوع عملکردی که دارند، می پردازیم:

باسکول قپان

به باسکول های قدیمی سنگی که به صورت دستی کار می کردند، باسکول قپان یا باسکول مکانیکی می گویند. کار کردن با این نوع باسکول بسیار سخت می باشد، همچنین دقت پایینی دارد و گاهی اوقات تا چند کیلوگرم درصد خطا دارد.

باسکول دیجیتال

به باسکول های امروزی که سازوکار هوشمندانه ای دارند و به کمک جریان برق کار می کنند، باسکول های دیجیتال می گویند. این نوع باسکول دارای سنسورهای هوشمند است و به شما این امکان را می دهد که اوزان بیشتر از یک تن را با کمترین درصد خطا( کمتر از یک کیلوگرم) محاسبه کنید. پس اگر در کسب و کار شما دقت خیلی مهم است، باسکول دیجیتال برای کار شما مناسبتر می باشد.

تفاوت باسکول قپان و دیجیتال

روش اندازه گیری در باسکول های قپان به صورت‌ مکانیکی انجام می شود، اما باسکول های دیجیتال دارای قطعات الکترونیکی به نام‌ حسگر هستند که وظیفه اندازه گیری را بر عهده دارد. باسکول های دیجیتالی مزیت های بیشتری نسبت به باسکول های قپان دارند. یکی از این مزیت ها دقت در اندازه گیری با کمترین میزان خطا است، همچنین کار کردن با آن ها راحت تر از کار کردن با باسکول های دستی است. تنها مزیتی که باسکول های قپان نسبت به باسکول های دیجیتال دارند این است که برای راه اندازی، نیاز به هیچ گونه انرژی ندارند، در صورتی که باسکول های دیجیتال با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کنند.

انواع باسکول قپان یا مکانیکی

  • باسکول سنگی
  • باسکول های سبک
  • باسکول های جاده ای

انواع باسکول های دیجیتال

  • باسکول صنعتی
  • باسکول فروشگاهی
  • باسکول جاده ای
  • ترازو باسکول باشگاهی یا نفرکش

انواع باسکول از نظر نوع کارکرد

در این قسمتبه آشنایی با انواع باسکول از نظر نوع کارکرد می‌پردازیم.

باسکول آویز

این دستگاه برای وزن کردن اجسامی که از سطح زمین فاصله دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. باسکول آویز دارای یک قلاب برای آویزان شدن از سقف و جرثقیل است و اجسام را از زیر وزن می کند. این دستگاه به نام های باسکول جرثقیل و باسکول سقفی نیز شناخته می شود. از انواع این نوع باسکول می‌توان باسکول های آنی لود و باسکول برند پند را نام برد.

باسکول جاده ای

این نوع باسکول، یک باسکول زمینی است که برای وزن کردن بار در ماشین های سنگین، به کار می رود. به این صورت که ماشین سنگین بر روی آن قرار می گیرد و وزن بار آن توسط باسکول نشان داده می شود‌. بیشتر باسکول هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند، با ظرفیت های ۶۰، ۵۰ و ۲۰ تنی هستند. از انواع این نوع باسکول می‌توان باسکولهای برند پند را نام برد.

باسکول فروشگاهی

این نوع باسکول همان باسکول های زمینی است که در مغازه ها و فروشگاه ها وجود دارد. این باسکول ها دارای دقت کمی هستند و حداکثر ظرفیت تحمل اجسام توسط آن ها حدود ۵۰۰ کیلوگرم است. باسکول های پند و باسکول محک از این نوع باسکول ها هستند.

باسکول صنعتی

این باسکول ها مقاومت بالایی دارند و دارای دوام بالا و ضربه گیر هستند. بنابراین از آن ها معمولا در کارخانه ها استفاده می شود. همچنین این باسکول ها نسبت به مدل فروشگاهی، بدنه محکم و مقاوم تری دارند که قادر است، ضربه و فشارهای محکم را تحمل کند. از بهترین باسکول های صنعتی، میتوان باسکول های صنعتی پند و محک را نام برد.

باسکولت

باسکولت ها ساختار فلزی یک پارچه ای دارند، همچنین طراحی آن ها نسبت به سایر مدل ها، جدیدتر است. از این نوع باسکول، در صنایع مختلف برای وزن کردن اجسام گوناگون استفاده می شود، از جمله: صنعت نساجی، مواد غذایی، صنایع شیمیایی، دارویی و غیره.

باسکول های کفه ای

این مدل در ابعاد ۱×۱ و ۳×۳ در بازار موجود است و با توجه به ظرفیتی که قادر به تحمل آن است، دارای ضریب دقت بین ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم می باشد. ظرفیت این باسکول بین ۱ تا ۴۰ تن می باشد و در مکان هایی مانند تولیدی ها، میوه فروشی ها، انبارها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید باسکول

پس از فهمیدن اینکه باسکول چیست و آشنایی با انواع باسکول می‌توان به خرید آن اقدام کرد.در خرید باسکول باید به نوع باسکول، برند باسکول، محیطی که قرار است باسکول استفاده شود و اجسامی که قرار است با آن وزن شوند، توجه کرد. با توجه به این نکات می‌توان یک باسکول ایده آل متناسب با نیاز خود خریداری کرد. شرکت تراز الکترونیک ارائه دهنده انواع باسکول با قیمت مناسب در بازار می باشد. شما میتوانید برای ثبت سفارش و خرید به سایت شرکت مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.